Doporučujeme

HABIBI-DĚTI A MY (sportovní školka, kurzy, školení)

Kontakt:

Ing. Vladimír Krigl

Nakladatelství Agentura KRIGL 

Pod Strašnickou vinicí 15/738

100 00 Praha 10
email: vladimir@krigl.cz

dobrý anděl nové

zpět na seznam

Vendulka a princ aneb O neporazitelnosti staré hrušně

Vendulka a princ

Vendulka a princ aneb O neporazitelnosti staré hrušně

 

Jiří Just, Naďa Wittová, 185x233mm, 112 stran, vázané, cena 222,- Kč

 

Už si to nějak nepamatuju, ale měl jsem se narodit ve znamení ryb v roce 1941 v maloburžoazní rodině v Praze. Po absolvování školky, obecné školy, jedenáctileté střední, učňovské ve filmových laboratořích (převýchovný styk s dělnickou třídou), chemicko-technologické vysoké a vojny jsem byl ke svému údivu přijat na katedru dramaturgie a scenáristiky na FAMU, abych byl poté 18 let řádně zaměstnán ve scenáristickém oddělení Filmového studia Barrandov. Zde po mně zůstalo několik filmů, např. S čerty nejsou žerty, Jako jed, Pátek není svátek aj.

 

V roce 1967 jsme v kuchyni utvořili s bratrem Vladimírem, nyní profesorem na FFUK, komickou dvojici mírného antisocialistického odboje v mezích zákona. Po Vítězném Listopadu jsme se rozpustili v bláhovém domnění, že nás nebude už potřeba. Sourozenec se dal na dráhu akademika a publicisty a já ještě 6 let působil jako komický a vystupující spolupracovník Jiřího Suchého v divadle Semafor.

 

Jako zchudlý, leč pracující důchodce si přivydělávám psaním divadelních her, především komedií, (Záměna, Příběh Coco Chanel a naposledy Manželské štěstí), kterou je ještě nyní, po šesti letech, možné spatřit v divadle Semafor.

 

Jiří Just

 

Knížka, kterou teď asi držíte v ruce, je i není pohádka. Dějí se v ní totiž věci, které se ve skutečnosti stát nemůžou, ale i věci, které se ve skutečnosti už dějí, nebo dít můžou…

 

Jako když se v bohem zapomenuté krajině objeví jezdci s pilami a sekyrami a začnou kácet starou hrušeň. Nejstarší dcera hospodáře Vendulka se jim statečně postaví a i když se jí tak úplně nepodaří jim v tom zabránit, uslyší hlas umírajícího stromu: naber si mou mízu a budeš rozumět všemu živému a ono tobě. A skutečně, veškeré živočišstvo, komáry a hmyzem počínaje, krysami a hady konče, pomůže Vendulce dostat se i z těch nejbeznadějnějších situací. Když se člověk a příroda spřátelí, získají oba.

 

Správným klukům se určitě bude líbit, jak ptačí letky bombardují svým trusem přesily ozbrojených drábů anebo nafoukané, snobské a naparáděné dvořanstvo. A holky by zase mohlo zajímat, jak to dopadne, když se do Vendulky, vydávající se kvůli většímu respektu za mladíka, zamiluje princezna Miroslava.

 

A dříve narození by se mohli s úlevou zasmát hlouposti těch, kteří uvěřili slibům stále většího a většího bohatství a zároveň i naznačit potomstvu, jak se takový stále komfortnější a komfortnější život podepisuje na naší matičce Zemi. Mohlo by tak dojít k tomu, co odborníci nazývají „rodinná mezigenerační komunikace“.

 ISBN 978-80-88104-44-5

30.8.2018